Duff, Andrew

25 December 1950 (Birkenhead [United Kingdom])
Historical Notes

Andrew Duff was born on 25 December 1950 in Birkenhead, UK. He was educated at Sherborne School and St John's College in Cambridge.
He started his career as a City Councillor in Cambridge, from 1982 to 1990, and was Vice-President of the Liberal Democrats from 1994 to 1997.
Between July 1999 and June 2014 Duff was elected member of the European Parliament. During this period he was member of the Group of the European Liberal, Democrat and Reform Party, member of the Bureau of the Group of the European Liberal, Democrat and Reform Party, Vice-Chair of the Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee, member of the Committee on Constitutional Affairs and member of the Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee.
Between October 2008 and November 2013 Andrew Duff was president of the Union of European Federalists (UEF).

Member of
Interviews
Icon loader 2acdb8e0a67b493326602c36dfafc6d676b5f427ed73ffa83db703a5365dd0fa
This website requires Javascript to be Activated to work Correctly